Mit érdemes tudni, ha alkalmi munkavállalókat akarok felvenni?

2016. szeptember 2., címkék: foglalkoztatás

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait együttesen szabályozzák az Mt. és a 2010. évi LXXV. törvény. Az első  meghatározza a foglalkoztatás során alkalmazandó munkajogi szabályokat, a második a foglalkoztatás feltételeiről és az ahhoz kapcsolódó közteherfizetésről rendelkezik.

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait együttesen szabályozzák az Mt. és a 2010. évi LXXV. törvény. Az első  meghatározza a foglalkoztatás során alkalmazandó munkajogi szabályokat, a második a foglalkoztatás feltételeiről és az ahhoz kapcsolódó közteherfizetésről rendelkezik.

Az egyszerűsített foglalkoztatás lehet idénymunka és alkalmi munka. Az idénymunkán belül megkülönböztetünk turisztikai és mezőgazdasági idénymunkát.

A foglalkoztatás időtartamára eltérő szabályok vonatkoznak azonos felek között: alkalmi munka esetében összefüggően legfeljebb 5 naptári napra, egy hónapban legfeljebb 15 napra, és évente legfeljebb 90 napra létesíthető, míg idénymunkára évente legfeljebb 120 napra létesíthető munkaviszony.

A bejelentés és közteherfizetés szabályai

Csökkenti a foglalkoztatással járó ügyintézést az, hogy nem kötelező írásba foglalniuk a munkaszerződést a feleknek. A munkaviszony a hatósághoz történő bejelentéssel jön létre- a hagyományos munkaviszonnyal ellentétben. Azonban ez azt is jelenti, hogy bejelentés hiányában nem jöhet létre ilyen tartalmú munkaviszony. Lehetőség van a bejelentés visszavonására és módosítására az alábbi esetekben: 

  1. az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését követő két órán belül
  2. ha a bejelentés napját követő napon kezdődött a bejelentésben foglaltak szerint a foglalkoztatás, vagy ha egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozott a bejelentés, - a módosításra a bejelentés napján délelőtt 8 óráig van lehetőség.

A munkáltató ezt követően köteles eleget tenni a közteher-fizetési kötelezettségének:

ez a mezőgazdasági, turisztikai idénymunka esetén naptári naponta 500 forint, alkalmi munka esetén 1000 forint (filmipari statiszták alkalmi foglalkoztatása esetén 3000 forint). A közteher megfizetésével nem terheli a munkáltatót semmilyen egyéb járulékfizetési kötelezettség.

Nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania a munkavállalónak az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevételből. Feltéve hogy az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az év első napján a minimálbér - vagy ha részére alapbérként legalább a biztosított bérminimum 87%-a jár - a biztosított bérminimum napibérként meghatározott összegének szorzatát (e szorzat a továbbiakban: mentesített keretösszeg) nem haladja meg. Amennyiben a személyi jövedelemadó-bevallási kötelezettségét teljesítenie kell a munkavállalónak, csak a mentesített keretösszeget meghaladó részt kell figyelembe venni jövedelemként. Kivéve a filmipari statisztákat, akiknek mentes a bevallási és adófizetési kötelezettség alól a teljes jövedelme.

A hagyományos munkaviszonyhoz képest további eltérés, hogy alapbérként, legalább a minimálbér 85%-a; a garantált bérminimum esetén 87%-a jár fizetésként, a garantált bérminimumra jogosító munkakörök betöltése esetén. A filmipari statiszta, alkalmi munkából származó napi nettó jövedelme, nem haladhatja meg a 12.000 forintot.

A foglalkoztatás szabályai

Nem alkalmazandók az egyszerűsített foglalkoztatás estén az alábbi, lényegesebb munkajogi szabályok - a teljesség igénye nélkül:

  • nincs mód a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásra (1992. évi Mt. szerinti kirendelésre, kiküldetésre és átirányításra),
  •  nem alkalmazható a munkavállalóval szemben vétkes kötelezettségszegés esetére az Mt. 56. §-a szerinti hátrányos jogkövetkezmény,
  • nem köteles a munkaviszony végén az előírt igazolásokat kiadni a munkáltató a munkaviszony végetérésekor,
  •  a munkaidő-beosztás előzetes közlésének nincs határideje,
  • egyenlőtlen munkaidő-beosztást is alkalmazhat a munkáltató munkaidőkeret elrendelése nélkül,
  •  a vezető állású munkavállalókhoz kapcsolódó speciális rendelkezések nem alkalmazandók 
  •  a vasárnapra, illetve munkaszüneti napra történő munkaidő-beosztás korlátai nem érvényesülnek,
  • a szabadság kiadására vonatkozó rendelkezések (például szabadság több részletben történő kiadása, kapcsolódó határidők stb.) nem alkalmazandók, a munkavállaló jogosult munkaviszony megszűnésekor a ki nem vett, időarányos szabadságot meg kell váltani, és a szabadságra,
  •  fizetés nélküli szabadság, betegszabadság, szülési szabadság nem jár,
  • határozott idejű munkaviszony ismételt létesítése, vagy meghosszabbítása nem korlátozott az azonos felek között,
  • a 2010. évi LXXV. törvény szerinti minta-munkaszerződés használása esetén a munkaidő-nyilvántartására és az írásos munkabér elszámolásra vonatkozó előírásokat nem kell alkalmazni.

Azonban azonos elvárások vonatkoznak a munkavállalóra a fentieken kívül,  mint a hagyományos munkaviszonyban. A hagyományos munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalókkal megegyező mértékű időarányos alapbérre és bérpótlékra jogosult rendkívüli munkavégzés esetén, illetőleg az egyszerűsített foglalkoztatásban is a munkaidő és pihenőidő mértékére vonatkozó rendszabályokat meg kell tartani.

További kérdések esetén keress minket bizalommal!