Legyen óvatos, ha kölcsönzött munkaerőt foglalkoztat – megbírságolhatják!

2017. április 7., címkék: vállalkozás, foglalkoztatás

Bajba kerülhetnek a kisebb tőkével rendelkező munkaerő-kölcsönző cégek, meg azok a vállalkozások is, melyek ilyen cégtől kölcsönzik a dolgozóikat. A kormány két és félszeresére emelte fel a kölcsönzők kötelező vagyoni biztosítékának az összegét. Aki ezt a pénzt nem tudja elkülöníteni, azt törlik a nyilvántartásból, s utcára kerülnek az által foglalkoztatott emberek is. Ez a lépés főleg annak a vállalkozásnak okoz majd problémát, amelyik kölcsönzi ezeket az embereket.

A munkaerő-kölcsönző cégeknek ún. vagyoni biztosítékot kell elkülöníteniük egy letéti számlán. Ennek az összege korábban 2 millió forint volt. A szabály nemrég megváltozott: február 28-tól már nem 2, hanem 5 millió forintnak kell ezen a számlán rendelkezésre állnia. Nem elég viszont, ha a vállalkozás határidőre befizette a pénzt: február 28-ig igazolnia is kellett ezt a befizetést a területileg illetékes kormányhivatal előtt. Amelyik vállalkozás ezt a lépést elmulasztotta, azt törlik a kölcsönző cégek nyilvántartásából. A változás főleg a kisebb cégeket érinti. A jogszabály ugyanis nem tesz különbséget a kölcsönző cégek nagysága alapján, így annak is 5 millió a letét, aki 10 dolgozót kölcsönöz és annak is, aki ezret.

Bajba kerülhetünk, ha kisebb cégtől kölcsönzünk munkaerőt.

A munkaerő-kölcsönzők munkáját szigorító lépés nagyon is kihat azokra a vállalkozásokra is, melyek a kölcsönzött munkaerőt igénybe veszik. Építőiparban, összeszerelő üzemekben nagyon sok az így foglalkoztatott dolgozó. A probléma az, hogy ezek a dolgozók egy törlés esetén lehetetlen helyzetbe kerülnek. Ha a kölcsönző cég elveszíti a kölcsönzési jogosultságát, akkor nem lesz joga az általa foglalkoztatott embereket más munkáltatónak átengedni. Ha ebben a helyzetben továbbra is dolgoznak nálunk kölcsönvett munkások, és kapunk egy munkaügyi ellenőrzést, akkor a kölcsönzött munkaerő jogviszonyát rendezetlennek fogják találni. Pontosabban az ellenőrök ebben az esetben azt fogják feltételezni, hogy azok az emberek valójában a mi vállalkozásunk alkalmazásában állnak, csak nem jelentettük be őket. Így tehát megbírságolhatnak feketefoglalkoztatás miatt, úgy, hogy semmilyen szabálytalanságot nem követtünk el.

Mit tehetünk, hogy ne büntessenek meg?

Hogyan lehet a fenti helyzetet kikerülni? A legfontosabb lépés, hogy aki kölcsönzött munkaerőt vesz igénybe, az kérjen igazolást a munkaerőt kölcsönző cégtől, hogy határidőre, azaz február 28-ig befizették a letéti számlára a megemelt vagyoni biztosítékot, és ezt igazolták is a kormányhivatal előtt. Elképzelhető az is, hogy a munkaerőt közvetítő cég nem tudja ezt a befizetést igazolni – ebben az esetben tudomásul kell venni, hogy ők már nem jogosultak a dolgozók kölcsönzésére, és más megoldást kell találni a foglalkoztatásra. A szakemberek egyébként azt feltételezik, hogy a kölcsönző cégek közül sok meg fog szűnni a változás miatt, és a megemelt pénzügyi korlát miatt sokkal nehezebben alakulnak majd új vállalkozások ezen a területen.

Forrás: Új Média Kft.

További kérdések esetén keress minket a megadott elérhetőségek valamelyikén!