Új NAV pontosítások a 18 százalékos áfa ügyében

2017. szeptember 15., címkék: adózás, vállalkozás

A Magyar Vendéglátók Ipartestülete és a NAV júniusban közös konzultációt tartott. Ennek eredményeként több nyitott kérdés került pontosításra a 18 %-os kedvezményes áfa alkalmazhatóságának kérdésében. Összefoglalónkat a legfontosabb kérdésekből állítottuk össze.

A szállodai szobaszervíz adója

A szállodai szobaszervíz szolgáltatás, akkor tartozik a kedvezményes 18 %-os adó alá, ha a vendégnek a következőket együtt szolgálják fel:

– a szálloda konyhájában készült ételt

– és helyben készített alkoholmentes italt (kávé, tea, facsart levek, alkoholmentes koktélok, sűrítményből készült üdítők).

Ekkor a szolgáltatás az SZJ 55.30.1 kategóriába sorolható. Ha a vendég kizárólag italokat rendel a szobaszervíztől abban az esetben már a normál 27%-os adót kell alkalmazni. Ez utóbbi már italszolgáltatásnak minősül (SZJ 55.40.10).

 A csomagban értékesített étel- ital szolgáltatások

Az éttermek közül többen kínálnak korlátlan étel-ital fogyasztást nyújtó fix árú csomagokat. A csomagban értékesített étel-ital esetében akkor alkalmazható a kedvezményes adómérték, ha ezt a számlán, nyugtán külön megjelenítik. Azaz a számlán külön tételként kell szerepeltetni a csomag 18%-os és 27%-os részét (pl.: a csomag egy üveg sör vagy 2 dl bor fogyasztását tartalmazza, melyről a fogyasztókat tájékoztattuk és a nyugtát ez alapján állítottuk ki). Ha a vendéglátóhely nem határozza meg előre, hogy az „étkezési csomagár” milyen értékben tartalmaz 18%-os és 27%- os elemeket, akkor csak a 27%-os adó alkalmazásával állíthat ki bizonylatot.

A szálloda italbárjában elfogyasztott ételek

A bárban (vagy más egységben) elfogyasztott étel akkor tartozik a kedvezményes adó alá, ha ezt a szálloda konyhájában készítették. További fontos feltétel, hogy a konyhát és a bárt ugyanannak a vállalkozásnak (a szállodának) kell üzemeltetni. Kihangsúlyoznánk, hogy a bárban az étel mellé felszolgált italra nem vonatkozik a kedvezményes adókulcs akkor sem, ha nem tartalmaz alkoholt és helyben készült. Ezekre tehát normál 27 %-os adót kell alkalmazni.

A tölcséres fagylalt

A tölcséres fagylalt tekintetében (a lángoshoz, gyroshoz hasonlóan) a vállalkozásnak a vendég elvitelre irányuló szándékát kell feltételezni. Így amennyiben vendégünk nem jelzi egyértelműen, hogy helyben kívánja a tölcséres fagyit elfogyasztani a nyugtát az általános áfa mértékével kell kiállítani.

Irodaházban működő étterem

Egy irodaházban működő vagy munkahelyi étkeztetést biztosító étteremnél nem mindig egyértelmű, hogy munkahelyi étkeztetést vagy éttermi szolgáltatást nyújt. Ez azért lényeges mert a munkahelyi étkeztetés a 27 %-os adózási kategóriába esik és nem alkalmazható rá a kedvezményes 18 %-os adókulcs. Dr. Lambertus József, a NAV tájékoztatási főosztályvezetője előadásában elmondta, hogy ebben az esetben az étterem szerződését kell vizsgálni. Ha az irodaházban működő étteremnek kizárólagos szerződése van az épületben lévő munkáltatókkal az étkeztetés ellátására, akkor működése a munkahelyi étkeztetés kategóriájába sorolható (SZJ 55.51.10). Ha az étteremnek nincs szerződéses kapcsolata a munkáltatókkal, szolgáltatásait az irodaházból, de az utcáról betérő vendégek is igénybe vehetik, akkor működése már nem munkahelyi étkeztetésnek minősül. Így tevékenységét az SZJ 55.30.1 alá kell sorolni és alkalmazhatja a kedvezményes áfa-t is.

Áfa a felszolgálási díjon

A felszolgálási díj az alapját képező étellel és itallal azonos módon adózik. Így az ételekhez és helyben készül italokhoz 18, minden más italhoz pedig 27 %-ot kell kalkulálni.

Forrás: Új média Kft., Magyar Vendéglátók Ipartestületes

További kérdések esetén keress minket a megadott elérhetőségek valamelyikén!