Vendéglők is pályázhatnak gépbeszerzésre

2017. december 8., címkék: forrásszerzés

Valószínű, hogy hosszú ideig ez lesz az utolsó. Mármint az olyan pályázatok közül, ami kisvállalkozások számára is elérhető és gépet lehet belőle vásárolni. Elsősorban gyártó cégeknek írták ki, de vendéglátással foglalkozó vállalkozások is indulhatnak.

A mostani európai uniós költségvetési időszak 2020-ig tart. Arról még semmit nem tudunk, hogy az azt követő időben lesznek-e egyáltalán Magyarországon elérhető fejlesztési támogatások. Most még azonban vannak. Ezeket a kormány évek óta igyekszik a lehető leggyorsabban megszerezni az EUtól. Felgyorsították a pályáztatást is, hogy 2020-ig már a pénzek is megérkezzenek. Ez azzal jár, hogy nagyjából most jelennek meg az utolsó kiírások. 2018-tól már semmilyen újdonságra nem lehet számítani. A most megjelenő pályázat célja, hogy új eljárások bevezetésével növeljék a kisvállalkozások versenyképességét. Kereskedelemmel foglalkozó cégek ezen a pályázaton nem indulhatnak. A cél elsősorban a gyártó és egyes szolgáltató cégek korszerűsítése. Vásároljanak új gépeket, alkalmazzanak új eljárásokat. A kiírók sok pályázatra számítanak. A rendelkezésre álló 17 milliárd forint több ezer nyertes pályázatra elegendő lehet. A támogatásból olyan eszközöket lehet megvásárolni, amelyek a benyújtáskor még nem álltak a rendelkezésre a pályázónál. Magyarul: arra nem kapható támogatás, hogy újabbra cseréljük a meglévő, régi gépeket.
Az a cél, hogy

– a fejlesztés eredményeként jöjjön létre valami új, eddig még nem létező termék, vagy szolgáltatás,

– vagy a meglévő terméket valami új, esetleg jelentősen módosított módszer segítségével állítsák elő.

A pályázati kiírás pontosan meghatározza, hogy mely területeken működő vállalkozások pályázhatnak. Ezt a TEÁOR számok alapján szabták meg. Az nem működik, hogy a vállalkozás rendelkezik az adott TEÁOR- számmal, de egy ettől teljesen eltérő, másik tevékenységre akarna pályázni. Pl. benne van a tevékenységek között a húsfeldolgozás, tehát jogosult lenne, de valójában az élelmiszerboltba vásárolna valami berendezést, amit viszont nem támogatnak.

Az élelmiszeripari vállalkozások kiemelt célpontjai a pályázatnak.
Az alábbi tevékenységek fejlesztéséhez pályázhatnak:

– húsfeldolgozás, halfeldolgozás

– burgonya feldolgozása

– gyümölcs- és zöldséglé gyártása

– olajgyártás

– margaringyártás

– tejtermékek gyártása

– malomipar, pékáru gyártása

– tésztafélék készítése

– édességek gyártása

– tea, kávé, fűszerek feldolgozása stb.

Vendéglátók is pályázhatnak

A gyártó vállalkozásokon kívül csak néhány szolgáltató került be az elfogadott körbe. Jó hír, hogy utólag bekerültek az Irinyi Terv keretében kiemelten fejlesztendő ágazatok is. (Ez a program az iparosítás fejlesztését célozza.) Így a gyártók mellett megjelenhetnek a pályázók között a vendéglátással foglalkozó vállalkozások is.
A következő tevékenységek fejlesztéséhez nyerhető pénz:

– Éttermi-, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610)

– Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621)

– Egyéb vendéglátás (TEÁOR 5629 )

– Italszolgáltatás (TEÁOR 5630)

5-15 milliót lehet nyerni

A pályázatra kisvállalkozásokat várnak, ez most nem a nagy multicégek lehetősége. Az elnyerhető összegek számukra túl alacsonyak is lennének: 5 és 15 millió forint közötti támogatás igényelhető. Ez vissza nem térítendő támogatás. A kapott támogatás az összes fejlesztési költség fele lehet. Előleget is kaphatnak a nyertesek. Az előleg a megítélt támogatási összeg 75 százaléka lehet. A pályázat tartalma kötelezően valamilyen eszközbeszerzés. Ez a fő pályázati cél. Ezek lehetnek helyhez kötött és mobil eszközök is. Másra most nem lehet pályázni. Tehát a meglévő épületnek eleve alkalmasnak kell lennie az új eszköz üzembe helyezésére, mert annak átépítésére nem lehet pályázni.

Milyen feltételeknek kell megfelelni?

A pályázó cégekkel szembeni fő elvárások a következők:

– az utolsó éves árbevétele legalább nettó 10 millió forint legyen

– a vállalkozás már 2016 eleje óta működjön. (A pályázó vállalkozásnak rendelkeznie kell egy teljes naptári évet tartalmazó, lezárt üzleti évvel. Ezért nem pályázhat olyan társaság, amelyet 2016. január 1. után alapítottak.)

– A cégnek 2016-ban legalább egy alkalmazottal kellett rendelkeznie.

– A pályázó nem lehet evás cég.

– Kötelező a kettős könyvvitel vezetése.
 

Továbbá lényeges korlátozás, hogy nem fogadható el pályázat a Közép-Magyarországi Régióból, azaz Budapestről és Pest megyéből. A feltételek ismertetése során végig társaságokról írunk és ez nem véletlen: egyelőre úgy tűnik, hogy egyéni vállalkozók nem indulhatnak. A pályázati kiírás vitája során volt olyan javaslat, hogy ezen változtassanak. De egyelőre a kiírás ezt nem teszi lehetővé. Nem tudjuk, hogy később módosítják-e a feltételeket. Pályázni december 6-tól 2018. február 15-ig lehet (vagy a keret kimerüléséig). Egy pályázó egy kérelmet adhat be. Ha többel is megpróbál indulni, akkor mindegyiket elutasítják.
A pályázat kódszáma a GINOP-2.1.8-17.

Forrás: Új Média Kft. 

További kérdések esetén keress minket bizalommal a megadott elérhetőségek valamelyikén!