A fuvar áfája, ha a megrendelő külföldi
Külföldi megrendelő fuvarjának számlázáskor figyelembe kell venni, hogy a szolgáltatást vállalkozásnak vagy magánszemélynek nyújtottuk. Ez határozza meg, hogy a fuvart áfával vagy áfa nélkül számlázzuk.
A megrendelő egy vállalkozás
Ha a fuvar megrendelője egy uniós országban székhellyel rendelkező vállalkozás, akkor a számlát áfa nélkül állítjuk ki (0% áfa). Az unió szabályai szerint a fuvar teljesítésének helye a külföldi megrendelő székhelye szerinti ország lesz. Az igénybe vett szolgáltatás után az áfát a megrendelő fizeti meg. Ezt saját országának adóhatósága felé teszi meg. Tehát, ha a megrendelőnk egy berlini cég, akkor az áfát a német megrendelő fizeti be a német adóhatóság részére. Ezt az adózást nevezzük fordított adózásnak. A kiállított számlán szerepeltessük „a fordított adózás” kifejezést. Ez jelzi, hogy az áfa megfizetése a szolgáltatás igénybe vevőjének feladata (Áfa tv. 169 §. n pont). A számlán ezen felül szerepeljen a vevő és a fuvarozó közösségi adószáma is. Vevőink közösségi adószámát itt ellenőrizhetjük: bit.ly/Euadosz
Külföldi magánszemély a megrendelő
Magánszemély megrendelő esetén, a teljesítés helye határozza meg, hogy áfával vagy magyar áfa nélkül állítjuk ki a számlát. A teljesítés helye mindig az az ország, ahol az árut felrakják a teherautóra. (Áfa törvény 41. § 2-4). Ha Magyarországon van a felrakó, akkor Magyarország lesz a teljesítés helye, míg, ha Szlovéniában, akkor Szlovénia.
– Magyarországi felrakó esetén, a számlát 27 %-os magyar áfával állítjuk ki. Ez alól csak “alanyi mentes” fuvarozóink képeznek kivételt, akik alanyi mentes számlát állítanak ki.
– Nem magyarországi felrakó esetén a számlát ennek az országnak az áfájával állítjuk ki. Külföldi áfát akkor számlázhatunk, ha regisztráltunk az adott ország adóhatóságánál. Az áfa regisztrációval, áfa bevallási és áfa fizetési kötelezettségünk is keletkezik az érintett országban.
Az alanyi mentes fuvarozók áfa mentessége csak Magyarország területére érvényes. Ha egy Magyarországon alanyi mentes fuvarozó szállítja el az osztrák lakos zongoráját Grazból Veszprémbe, akkor ezt csak úgy teheti meg, ha a fuvar előtt bejelentkezik az osztrák áfa körbe. Tehát az alanyi mentes fuvarozónak ekkor Ausztriában áfa befizetési és bevallási kötelezettsége is keletkezik. A kiállított számlán mindig tüntessük fel a „magyar áfatörvény hatályán kívüli” kifejezést. Ez jelzi, hogy az unió más országában nyújtottunk szolgáltatást magánszemélynek. Így áfa fizetési kötelezettségünk nem Magyarországon, hanem a másik országban keletkezett.
Sajátáru-szállítás külföldi megrendelőnek
Sajátáru-szállításakor adódhatnak egyedi esetek, amikor a fuvart nem a fent ismertetett módon számlázzuk. Ilyen eset lehet az, amikor terméket értékesítettünk, és vállaltuk az áru elfuvarozását a megrendelőnek. A fuvarozás ez esetben nem főtevékenység, hanem egy járulékos szolgáltatás. Így olyan áfával számlázzuk, mint a terméket magát (áfa tv. 70. §) Ez akkor is igaz, ha az árut nem saját teherautónkkal szállítjuk, hanem alvállalkozó közreműködésével. Sajátáru-szállítás esetén sokszor nehéz megállapítani az áfa kérdését eldöntő teljesítés helyét. Ez különösen igaz láncértékesítéses ügyletekben. Ezért azt tanácsoljuk olvasóinknak: egyeztessenek könyvelőjükkel számlázási kérdésben.
Export-import áru szállítása (harmadik országos megrendelő)
Az EU-t átlépő export–import tevékenységhez kapcsolódó fuvarozási szolgáltatás ellenértékét adómentesen számlázzuk (pl.: Magyarországról fuvarozunk ruhát grúz megrendelőnek).
– Import áru fuvarozása akkor számlázható áfa mentesen, ha a fuvardíj beépül az import áru adóalapjába. A mentességet igazolni szükséges, amit például vámhatósági határozattal tehetünk meg.
– az unió területét elhagyó, exportáru fuvarozásáról szintén áfa mentes számlát állítunk ki. A mentességet ebben az esetben is igazolni szükséges, például a fuvarozási szerződéssel és a vámokmányok másolatával. (Áfa tv. 102. § (1)).
Szintén áfa nélkül számlázzuk az exporthoz kapcsolódó részfuvart. Részfuvar például, ha árut szállítunk Sárvárról Hamburgba, és az árut hajóval tovább szállítják Brazíliába. Ilyen esetben a számlán célszerű feltüntetni, hogy részfuvart nyújtottunk, valamint a fuvarozási szerződésbe is foglaljuk bele ennek tényét (pl.: részfuvar Sárvár - Hamburg - Santos útvonalon).
Forrás: Új Média Kft.