Munkába járással kapcsolatos költségek megtérítése
Bizonyos feltételek mellett a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállaló munkába járásának költségeit, amiből általában a munkáltatónak nem keletkezik adófizetési kötelezettsége!
Munkába járásnak számít a lakóhely és a munkavégzés helye közötti rendszeres oda-és visszautazás. Ez történhet saját gépjárművel vagy akár közösségi közlekedéssel is. A munkáltató köteles ennek egy részét megtéríteni munkavállalói számára. A törvényekben előirt szabályok és mértékek betartásával nem keletkezik adófizetési kötelezettsége sem a munkáltatónak sem a munkavállalónak.
Munkába járásnál a munkáltató a Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése szerint az alábbi esetekben biztosíthat a munkavállaló számára adómentes költségtérítést:
- a munkavállaló lakóhelye/tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;
- a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;
- ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni;
- a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van.
Ezen feltételek mellet, saját gépjárművel történő munkába járásnál a munkáltató köteles minimum 9 Ft/km költségtérítést biztosítani, adómentesen pedig maximum 15 FT/km összeg adható. Ennél magasabb összeget is meghatározhat, de az már adófizetési kötelezettséget von maga után. Ennél a költségtérítésnél a munkavállalónak üzemanyag elszámolást kell készítenie, amelyben feltünteti a nevét, címét, gépjárműve típusát, megtett km-ek számát, megtérítendő utazási költség összegét és az adott dátumot.
Közösségi közlekedésnél lehetőség van bérlettel vagy jeggyel történő elszámolásra is, ilyenkor a munkáltató a munkavállaló utazási költségének 86 százalékát köteles megfizetni. Az elszámoláshoz a munkavállaló köteles leadni a munkáltatónak a cég nevére szóló utazási jegyet, bérletet.
Fontos tudni azonban, hogy a két féle költségtérítésből, munkavállalónként egyszerre csak egy fajta adható. Tehát, ha Meches Mária március hónapban megvette a helyközi bérletét, viszont voltak olyan napjai, amikor kocsival jött dolgozni, akkor vagy a kilométer elszámolást vagy a bérlettel történő elszámolást választja, hiszen csak az egyik féle költségtérítést fizetheti ki a munkáltató!