Egy év haladék a számlázó programok NAV-os bekötésére

2017. június 16., címkék: vállalkozás

Már biztos, hogy nem júliustól kell bekötni a NAV-hoz a céges számlázó programokat, s nagyon valószínű, hogy nem kell külön bejelenteni a 100 ezer forint fölötti áfatartalmú számlákat sem. Egy ma még hatályos tavalyi törvény mindezt idén július elsejétől teszi kötelezővé, de már bejelentették, hogy a kormány egy év haladékot ad mindennek a bevezetésére. Túl bonyolult az új adatszolgáltatáshoz szükséges informatikai fejlesztés, nem készült el időben.

Ma már jól látszik: tavaly nyáron egy teljesíthetetlen intézkedést írt elő a vállalkozások számára a kormány. Egy 2016-os nyár eleji törvénymódosítás több szigorítást is hozott a számlázással kapcsolatban. Akkor hoztak törvényt arról, hogy az online pénztárgépekhez hasonlóan a vállalkozások összes gépi számlázó programját be kell kötni az adóhivatalhoz, hogy a NAV élőben rálásson a nagyobb összegű számlák kiállítására. Ezt a lehetőséget a programoknak most július elsejétől kellene tudniuk, de nem sikerült időre megvalósítani.      A kormány most egy év haladékot ad, s 2018-ra eltolja a számlázó programok online bekötését. A haladékhoz szükséges törvénymódosítás még nem jelent meg, de nincs kétségünk afelől, hogy a kormány által hivatalosan is bejelentett változást a Parlament módosítás nélkül fogja megszavazni. A Nemzetgazdasági Minisztérium jelentette be a haladékot április végén. A tervek szerint a rendszert az eredeti határidőben, idén júliusban elindítják, de csak tesztüzemben fog működni, s önként lehet hozzá csatlakozni. Ez az egy év így elegendő lesz arra, hogy a vállalkozások felkészíthessék saját informatikai rendszereiket erre a változásra.

Mit kell tenniük a vállalkozásoknak?

A számlázó programok online bekötésével közvetlen feladat azoknak a vállalkozásoknak lesz, melyek saját fejlesztésű, vagy készen vásárolt és telepített számlázó programot használnak. Nekik arra kell ügyelniük, hogy a programba bekerüljön az új szolgáltatás, és megkapja a szükséges frissítéseket. A programok új szolgáltatásának határidőre való elkészítése a vállalkozás felelőssége, tehát nem érdemes megvárni az egy éves haladékba kapott időszak végét a programozással. Aki nem saját fejlesztésű, nem saját gépre telepített, hanem interneten keresztül működő számlázó programot használ, annak csak a megfelelő program kiválasztására kell majd ügyelnie. Olyan szolgáltatót válasszon, amelyik beépíti az új fejlesztéseket. A népszerű online programok esetében nem lesz gond, ezek időben frissítenek, a használónak pedig várhatóan semmi külön feladata nem lesz ezzel kapcsolatban.

Mit jelent a számlázó programok online bekötése?

A tavalyi törvénymódosítás azt írta elő, hogy minden vállalkozásnak elektronikusan, a számlázó programon keresztül kell a NAV számára adatot szolgáltatnia azokról a számlákról, melyek adótartalma eléri a 100 ezer forintot. A 27 százalékos áfával számolva ez a nettó 370 ezer forint fölötti számlákat jelenti. Az adatszolgáltatást automatikusan, magának a programnak kell elvégeznie. A programnak külön beavatkozás nélkül kell elküldenie a NAV-hoz az alábbi adatokat:

– a vevő adószámát (Ezt eddig is el kellett kérni 100 ezer áfa felett)

– a számla sorszámát

– az adóalap és az áthárított áfa összegét

– a számlakiállítás időpontját.

Kötelező adatszolgáltatás ma

Ilyen adatszolgáltatás ma is kötelező, csak még nem a 100 ezres, hanem 1 milliós összeghatárral. A vevőnek és a számla kiállítójának is adatot kell szolgáltatnia azokról az általa befogadott számlákról, melyeknek az áfatartalma eléri az 1 millió forintot. Ez az úgynevezett belföldi összesítő jelentés. A ma még hatályos törvény szerint ez az összeghatár csökkenne 1 millióról 100 ezerre július elsejétől, de külön belföldi összesítő jelentést csak a hagyományos, kézi számlatömbbel kiállított számlák után kellene készíteni. Valószínű, hogy ezt a kötelezettséget is elhalasztják, de pontosabbat majd csak a törvény megjelenése után mondhatunk erről.

Mikor kell egybeszámítani a külön kiállított számlákat?

A belföldi összesítő jelentés kiállítása során ma nem csak az egyes számlák áfatartalmát kell vizsgálni, hanem sok esetben egybe kell számolni az egy hónapon belül kiállított számlák összegét. Erre az egybeszámításra akkor van szükség, ha a külön-külön kiállított számlák valójában egy gazdasági eseményhez tartoznak. A NAV ezzel a szabállyal igyekszik azt megakadályozni, hogy a bejelentési kötelezettség miatt a vállalkozók külön-külön számlázzanak le összetartozó, valójában egy teljesítéshez tartozó tételeket. Egy cég például ugyanannak a partnernek szállít több alkalommal is egy hónapon belül. Az egyes számlák díja nagyjából 1,5 millió forint, aminek az áfatartalma 405 ezer forint. Egy szállítás tehát nem, de havi 3 szállítás együttes értéke már eléri a törvényben megszabott 1 milliós áfahatárt. Vajon be kell-e jelenteni ezeket a számlákat?
A számla kiállítójának csak azokról a számlákról kell külön-külön nyilatkoznia, melyek egyenként elérik az 1 milliós áfatartalmat. Neki tehát nem kell egybeszámítania. A számla befogadójára azonban az adózás rendjéről szóló törvény alapján más vonatkozik. Neki az áfabevallásában akkor is nyilatkoznia kell, ha az egy időszakon belül, ugyanattól a partnertől kiállított számlák összege együttesen eléri az 1 milliós áfahatárt. Ha tehát havi áfabevalló, és a havi számlák összege nettó 3x1,5 millió, akkor már szerepeltetnie kell a partnert a havi bevallásban, hiszen az együttes áfaösszeg 1,215 millió forint lesz.

Készpénzfizetési korlát: 1,5 millió

A külön-külön teljesítések együttes összegét a vállalkozónak akkor kell még figyelnie, ha készpénzben akar elszámolni partnereivel. Az adózás rendjéről szóló törvény havi 1,5 millió forintban korlátozza az egy szerződés alapján teljesíthető készpénzes fizetéseket. De mi számít egy szerződésnek? Az előző példa alapján, ha a szállító a havi 3 szállítást más-más partner számára teljesíti, akkor egyértelmű, hogy három külön szerződésről van szó. Tehát akár mind a hármat ki lehet fizetni készpénzben is. Ha viszont a három teljesítés egyazon megbízó számára történik, akkor nagyon meg kell nézni, hogy ezeket egy vagy külön-külön szerződéseknek kell-e minősíteni. A NAV ilyen kérdésben még 2013-ban adott ki egy útmutatót. Eszerint akkor kell egybe számítani a három szerződést, ha azok gazdasági céljukat, vagy a szerződéskötés körülményeit tekintve egy célt valósítanak meg. Ha a szállító hónap elején megállapodik a megbízóval, hogy lesz három szállítás a hónapban, alkalmanként ennyiért és ennyiért, akkor az egy szerződésnek számít akkor is, ha külön szerződnek mindegyikre és külön is fizetik ki a szállításokat. Ha viszont teljesen külön-külön állapodnak meg a háromra, azok semmilyen módon nem kapcsolódnak egymáshoz, akkor hiába azonos megbízó számára teljesítik őket, akkor is külön szerződésnek számíthatnak.

Forrás: Új Média Kft.

További kérdések esetén, keress minket a megadott elérhetőségek valamelyikén!  

Még nincs online számlázó programod?  Vagy csak váltani szeretnél? A Pajzsszámla online számlázó program több lehetőséget nyújt, mint bármely más, telepíthető számlázó program! Regisztrálj most!