2018 főbb változásai

2018. január 5., címkék: adózás, vállalkozás, foglalkoztatás

Összeszedtük az idei évre vonatkozó leglényegesebb változásokat.  Van adó és járulék változás, továbbá olyan újdonságok, amik szinte minden vállalkozó életét érinti. 

Áttekintés képpen, amiről szó lesz:

  • emelkedett a minimálbér, és a garantált bérminimum
  • GYED
  • csökkent a SZOCHO és az EKHO
  • KATA, KIVA változások
  • jobban járnak az ingatlan bérbeadók
  • kevesebb terhet kell fizetni a munkáltató általa adható juttatásokra
  • lakhatási támogatás
  • olcsóbb lehet néhány élelmiszer és szolgáltatás
  • számlázással kapcsolatos teendők
  • CÉGKAPU

 

Minimálbér & Garantált bérminimum

A bérek 2018. január 1-jét követően jelentősen megváltoztak. Ez a kérdés a munkáltatót és a munkavállalót is érinti, hiszen a munkavállalók magasabb fizetése több költségterhet jelent a munkáltatónak. 

Táblázatba foglaltuk a minimálbér és a garantált bérminimum 2018-as és 2017-es havi összegeket és járulékokat:

Tehát a munkáltatónak 1 alkalmazott, minimálbér esetén 166 980 Ft-ba, garantált bérminimum esetén pedig 218 405 Ft-ba kerül havonta.

Ebből kifolyólag többet lehet adni az alkalmi munkásoknak is! Korábbi blogunkban erről részletesebben olvashattok!

GYED

A minimálbér emelkedésének köszönhetően ebben az évben a gyermekgondozási díj maximális össze bruttó 193 200 Ft.  A diplomás GYED pedig, alapképzésen 96 600 Ft-ra, mesterképzésen 126 350 Ft-ra emelkedett. Az emelések mellett a diplomás GYED jogosultsági idejét is plusz egy évvel kibővítették.

SZOCHO és EKHO

A munkáltatók által fizetendő SZOCHO  22%-ról 19,5%-ra csökkent.

A kifizetőt terhelő EKHO (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) pedig 20-ról 19,5 %-ra.

KATA, KIVA

A főfoglalkozású KATÁ-sok ellátási alapja is növekedett.  Mégpedig 90 000 Ft-ról 94 400 Ft-ra, emelt összegű adó fizetés mellett pedig 150 000 Ft-ról 158 400 Ft-ra. 
Idei évtől már nem minősül főállású kisadózónak az az egyéni vállalkozó, aki nappali tagozatos hallgató! Így nekik január elsejétől, már csak 25 000 Ft. adót kell fizetniük.

A KIVA mértéke 14 % helyett 13% lett.

Ingatlan bérbeadás

Az eddigi ingatlan bérbeadásból származó jövedelem utáni EHO fizetési kötelezettséget eltörölték. Tehát akinek ebből is származik jövedelme, annak nem kell 14 %-os EHO hozzájárulást fizetni. Függetlenül attól, hogy a bevétele meghaladja-e az 1 millió forintot vagy sem.

Olcsóbbá váltak a juttatások

Az egészségügyi hozzájárulás (EHO) csökkenésének köszönhetően, a munkáltató olcsóbban ˙(vagyis 40,71 % adó mellett, ami 1,18*(15%+19,5%) számítással jön ki) tud egyes meghatározott juttatásokat biztosítani.
Ilyen juttatás például:

  • Erzsébet-utalvány
  • Munkahelyi étkezés
  • Önkéntes nyugdíj-és egészségpénztári hozzájárulás

A béren kívüli juttatások után fizetendő adó továbbra is 34,22 % (1,18*{15%+14%}) összesen.
Ez a kétféle juttatás a SZÉP-kártya és a készpénzes  cafeteria.

Ezeknek az az oka, hogy az EHO egyik mértéke tavaly 22% volt, idén 19,5%-ra csökkent. A 14%-os EHO mérték viszont nem változott!

Lakhatási támogatás

Bizonyos feltételek mellett, a munkáltató adómentesen adhat lakhatási támogatást a munkavállalóinak.  Változtak a feltételek és az értékhatárok, erről ITT olvashatsz részletesebben!

Olcsóbb lehet néhány élelmiszer és szolgáltatás

Folytatták az áfák csökkentését.  Tavaly a friss tej, a tojás és a baromfihús áfája 5 %-ra csökkent; az éttermi szolgáltatások és az internet-előfizetés áfája pedig 18 % lett a 27 % helyett.
Íme néhány dolog, aminek idén 5%-ra csökkent az áfája:

  • hal
  • sertésbelsőség
  • éttermi étkezés
  • internet

Számlázással kapcsolatos teendők

2018. Július 1.-től minden vállalkozásnak a NAV számára adatot kell szolgáltatnia azokról a számlákról, melyek adótartalma eléri a 100 ezer forintot.  Ez vonatkozik a gépi úton előállított és a kézzel írt számlákra is.
A gépi számláknál az adatszolgáltatást automatikusan, magának az online számlázó programnak kell elvégeznie.  A felhasználóknak, előfizetőknek nincs ezzel teendője, ezt az átalakítást a számlázó programok üzemeltetője végzi, legkésőbb 2018. július 1-ig. Bővebb információkat korábbi blogunkban olvashattok.

CÉGKAPU

A cégek és a hatóságok közötti kapcsolattartás legfontosabb és kötelező eszköze lett a cégkapu.
Ez olyan, mint az eddig használt Ügyfélkapu, csak magához a céghez, nem pedig magánszemélyekhez kapcsolódik. Januártól kezdve csak a cégkapun keresztül adhatják be a cégek az adóbevallásaikat, ezt lesz kötelező használniuk. Amelyik cég év végéig nem regisztrál, azzal szemben januártól elindíthatja a cégbíróság a törvényességi felügyeleti eljárást, vagy egyszerűen egy ellenőrzést.

További kérdések esetén keressetek minket bizalommal!